آیا آثار تاریخی نیاز به شستشوی نمای ساختمان دارند؟

تمیز کردن ساختمان

تمیز کردن ساختمان


تیم سازه لوکس متشکل از متخصصین در زمینه تعمیر و نگهداری نما اعم از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، نورپردازی نما، نماشویی ساختمان، نصب توری مرغی، آب بندی نما و پوشاندن درز انقطاع ساختمان شما را به خواندن این مقاله دعوت میکند:

اماکن تاریخی باعث جذب افراد و سرمایه گذاری می‌شود و زندگی جدیدی به جوامع خود می‌بخشد و نقش مهمی‌در احیای شهرها و و مناطق روستایی دارد. تمیز کردن ساختمان تاریخی نقش بسزایی در ظاهر و احساس آنها دارد. ارزشگذاری به محیط تاریخی به عنوان یک دارایی نه تنها زنده نگه داشتن موضوعی به نام تاریخ است بلکه منافع اقتصادی فراوانی را هم به دنبال خود خواهد آورد. بناها و اماکن تاریخی هر شهر و کشوری همیشه می‌تواند نقش بسیار مهمی‌را در جذب سرمایه و توریست ایفا کند و به عنوان یک منبع درآمد همیشه می‌توان روی آن حساب باز کرد. شستشوی نمای ساختمان

غیر از این جهاتی که گفته شد از منظرهای گوناگون دارای ارزش است و برای بخش‌های مختلف جامعه می‌تواند سودهای گوناگونی داشته باشد.

بنای تاریخی یا آثار باستانی؟

حتما قرار نیست این آثار تاریخی که آن را ذکر می‌کنیم یک موزه یا کاخ قدیمی‌باشد. حتی خانه‌هایی که شکل قدیمی‌خود را دارند هم می‌توانند مانند همین سرمایه ای که ذکر شد عمل کنند. ممکن است ملک شخصی شما یک خانه نسبتا بزرگ قدیمی‌باشد و برای شما چندان جذابیت جدید نداشته باشد. اما این را بدانید که از دید خیلی‌ها اینگونه نیست و جای جای آن می‌تواند همراه با شگفتی باشد.

Thomann-Hanry® یکی از شرکت‌های همکار ما در بحث شستشوی نمای ساختمان است که با کارشناسان ساخت و سازهای باستانی در انگلستان، از جمله موسسه تاریخ انگلستان همکاری می‌کند. این موسسه برای حفظ بالاترین استانداردهای حفاظت و پشتیبانی از ترمیم مؤثر بناهای تاریخی با استفاده از روش تمیز کردن با آب و خشک و بدون سایندههمکاری خود را ادامه می‌دهد. این سیستم در ابتدا به طور خاص برای حل مشکل آسیب سطحی ناشی از روشهای تمیز کردن معمولی توسعه یافته است. این فرایند که به عنوان مالش نرم نما شناخته می‌شود، یک پودر ریز را در سطوح ساختمان تحت جریان هوای کم فشار به سطحی که باید تمیز شود وارد می‌کند.

خانه های کلنگی را چگونه نماشویی می کنند؟

به جای این که از آب پر فشار یا آب گرم و همین طور مواد شوینده و بهداشتی استفاده شود یک روش موثرتر به کار گرفته شده است. لایه‌های خاک به آرامی‌همراه با یک عمل مالش نرم پاک می‌شوند و بعد با قلم مو‌های بسیار نرم کار آن تکمیل می‌شود.

نما و جلوه‌های ساختمان‌های تاریخی به این صورت کاملا محافظت می‌شود. جالب است که استفاده از نمای سنگی در ساختمان‌ها در همه دوره‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته و هم اکنون هم همانطور که می‌دانید در سطح وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این روش به هیچ عنوان به داربست احتیاج ندارد و به وسیله راپل انجام می‌پذیرد. غیر از آن همانطور که گفته شد از نه به مواد شیمیایی محتاج خواهیم بود و نه به حتی یک گالن آب. تمامی‌این کارها به گونه ای صورت می‌گیرد که آب در دل نمای سنگی قدیم تکان نخورد.

هم چنین بخوانید: اهمیت نماشویی در ساختمان ها

از طرفی هم این گونه شستشوی نمای ساختمان به تمام معنا با محیط زیست سازگار است. بله دلیل آن هم استفاده نکردن از مواد شیمیایی است. نکته جالب توجه بعدی ای که در تمیزکاری نمای ساختمان تاریخی مورد توجه است این است که برای هیچ کس و هیچ چیز هیچ مزاحمتی ندارد.

یعنی عابرین پیاده بدون این که خیس شوند می‌توانند به رفت و آمد بپردازند. حتی اگر این محیط خانه باشد ساکنین آن می‌توانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند و کمترین مزاحمتی را احساس نکنند. درست مثل یک تعمیر خانگی ساده و کاملا بی آزار.

آیا نماشویی باعث تخریب آثار باستانی می شود؟

در نهایت بناهای تاریخی قرار است ما را به دوره‌های گذشته متصل کند و باعث شود توسط ما مورد توجه و گاها مطالعه قرار گیرد. یعنی ارزش تاریخی زیادی دارد. البته جدا از ارزش تاریخی نباید از جنبه زیبایی آن هم گذشت که این مورد هم به هیچ عنوان کم اهمیت نیست. همیشه یکی از دلایلی که بناهای تاریخی را تا به امروز از تخریب نجات داده همین ارزش زیبا بودن آن است. وگرنه در همان عصر خودش از شرش خلاص می‌شدند.

نماشویی، روشی برای حفظ آقار باستانی

نگرانی اصلی جلوگیری از تشکیل لایه گرد و غبار به طور عمده از ذرات موجود در هوا است که ممکن است طیف وسیعی از مواد به طور بالقوه مشکل ساز باشد. این موارد می‌توانند در سطوح سنگی واکنش نشان دهند و طول عمر آن را کاهش دهند. به ویژه در مناطق مرطوب ممکن است جذب شوند ( به خصوص در آب و هوای شرجی ) و در صورتی که به راحتی برای شما آشکار نیستند بعد از تمیزکاری حسابی به چشم می‌آیند. لایه‌های ضخیم آهک می‌توانند آب را در داخل سنگ تراش خورده حفظ کنند، در نتیجه باعث افزایش چرخه نمکی و تسریع در خراب شدن نمای سنگی می‌شوند.

به عنوان مثال حذف یک نهال ممکن است از آسیب بعدی رشد ریشه درخت و ایجاد اختلال در نمای سنگی جلوگیری کند. در همین حال، خاک و رنگ آمیزی نمای سنگی ممکن است شواهد مربوط به خرابی‌های ساختاری را که ممکن است در نهایت به کاستی‌های قابل توجهی منجر شود را پنهان کنند. در این صورت خسارت‌های بسیار جدی ای به نمای سنگی وارد خواهد شد. شستشوی نمای ساختمان

تمیز کردن ساختمان منظم به شناسایی مناطقی که در آن بیش از حد از خاک و نمک وجود دارد کمک می‌کند. اینها ممکن است نشان دهنده مشکلاتی باشد که به همین زودی‌ها بروز نمی‌کند. یعنی اگر در مراحل اولیه برطرف شود، می‌تواند موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه در طولانی مدت شود.

 

اهمیت حفظ بناهای تاریخی

ساختمان‌های تاریخی از موضوعی به نام تاریخ بر می‌آیند. تاریخ یعنی زمانی که مربوط به گذشته بوده. ماهیت این گونه ساختمان‌ها هم دقیقا مثل همین مفهموم است. یعنی درست مثل زمان اگر این گونه ساختمان‌ها از دست بروند تنها کاری که می‌شود کرد نشستن و حسرت خوردن است. پس باید به آن ها توجه زیادی داشت و با مشاهده کمترین احتمال آسیب آن را ترمیم کرد.

اگر ساکن کرج هستید و ساختمانی کلنگی دارید، بخوانید : نماشویی ساختمان در کرج 

از این که با ما در این مقاله همراه بودید سپاسگزاریم. برای گرفتن قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان و قیمت نماشویی ساختمان روی عنوان آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای اعزام کارشناس برای دیدن پروژه های نمای ساختمان خود با شماره همراه 09120478013 تماس حاصل فرمایید.

مقالهنماشویی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.