دلایل خراب شدن نمای ساختمان به چند دسته تقسیم میشوند؟

دلایل خراب شدن نمای ساختمان

دلایل خراب شدن نمای ساختمان


تیم سازه لوکس متشکل از متخصصین در زمینه تعمیر و نگهداری نما اعم از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، نورپردازی نما، نماشویی ساختمان، نصب توری مرغی، آب بندی نما و پوشاندن درز انقطاع ساختمان شما را به خواندن این مقاله دعوت میکند:

اصلا چرا باید از نمای ساختمان مراقبت کنیم و عوامل تخریب نمای ساختمان چیست؟ آیا اصلا رنگ و رزین نمای ساختمان فایده ای برای آن دارد یا خیر؟

خواندن این مقاله به کسانی که دوست دارند نمای ساختمان آن‌ها برای مدت‌های طولانی از تخریب حفظ شود شدیدا توصیه می‌شود.

تراکم جمعیت = عاملی برای ساخت آپارتمان ها

از یک سالی به بعد که جمعیت غیر پایتخت نشین به سمت پایتخت سرازیر شدند و تصمیم گرفتند چرخ این شهر بزرگ را بچرخانند با مشکل تراکم بالای شهرنشینی مواجه شدیم. چاره کار این بود که با استفاده از مین‌های محدود تر ساختمان‌ها را بلندتر بسازیم تا این همه جمعیت در این شهر مهم جا شود. این موضوع باعث شد ساختمان‌های بلند با نماهای سنگی و غیر سنگی بیش از پیش پا به عرصه گذارد و مهم تر از قبل شود.

به گفته واروتوس و همكاران، نیاز به زندگی با تراکم بالا در قرن بیست و یکم، با افزایش نرخ آلودگی، ارتباط عمیق و پیوسته ای داشته و دارد. در نتیجه، آلودگی جوی یکی از اصلی ترین عوامل در خراب شدن و وخامت وضع مصالح ساختمان‌ها به حساب می‌آید که تأثیر آن را روی پوشش‌های ارتفاعی ساختمان‌ها می‌توان به وضوح مشاهده کرد.

اگرچه پوشش خارجی ساختمان فقط نما است و به ظاهر هیچ دهلی به مصالح ساختمانی ندارد؛ اما برای حفاظت از مصالح ساختاری یک بنا بسیار مهم است. علاوه بر این، روکشها بر ظاهر معماری ساختمانها تأثیر می‌گذارد. خراب شدن و بدتر شدن نمای ساختمانها به دلیل شرایط محیطی شامل گرد و غبار انباشته شده روی دیوارها می‌شود که به نقاشی‌ها و تزئینات آسیب می‌رساند.

همچنین، هوای آلوده در منطقه به دلیل حمل و نقل و صنعت داخل یا اطراف آن، باعث ایجاد خسارت جدی به ساختمانها می‌شود.

چه مواردی در مرور زمان نمای ساختمان را فرسوده می کند؟

خراب شدن نمای ساختمان می‌تواند به دلیل آلودگی هوا یا موجودات زنده باشد.

 آلودگی هوا، اولین عامل خرابی نما 

اثر آلودگی هوا بر روی نمای ساختمان ممکن است از نظر “تغییر رنگ، زوال مواد و خرابی ساختاری” تقسیم بندی و مشاهده شود. آلاینده‌های هوا به طریقی از جمله “سایش، رسوب و دفع، حمله شیمیایی مستقیم، حمله غیرمستقیم شیمیایی و خوردگی” کار را خراب تر می‌کنند. دو منبع آلاینده در هوا مونواکسید کربن (CO) و مواد خاص هستند.

(الف) مونوکسید کربن:

احتراق سوخت‌های فسیلی منجر به انتشار چندین نوع آلاینده به جو می‌شود که عمده آن‌ها SOx، NOx و CO هستند. اکثراً منابع اصلی CO در هوا در بافت‌های شهری دود هستند. دود دستگاه‌های مختلف، سوختن زغال سنگ، گاز یا روغن. این تأثیر عمده ای بر سازه‌هایی دارد که بخصوص در نزدیکی کارخانه‌هایی که از آنجا ساطع می‌شوند واقع شده است.

(ب) گرد و غبار ها:

ذرات به عنوان گرد و غبار و بعضا انواع دود می‌توانند در صورت برخورداری از باد در سرعت‌های زیاد به دلیل داشتن خاصیت ساینده بودن، به سطوح در معرض دید آسیب می‌رسانند.

موجودات زنده دست به تخریب نما می زنند!

یک نوع آسیب دیگر هم وجود دارد که بر اثر مواردی همچون گیاهان، حیوانات، قارچ‌ها، جلبک‌ها، باکتری‌ها، گلسنگ‌ها و غیره به وجود می‌آید و این نوع از آسیب را بیشتر در فصل سرد و زمستان شاهد هستیم. در کل جاهایی که رطوبت هوا بسیار بالا است نمای ساختمان‌ها استعداد بیشتری در خراب شدن از خود نشان می‌دهد. علاوه بر تاثیر خود رطوبت این موارد هم که ذکر شد تاثیر بالایی در تخریب نمای ساختمان داشته و دارد.

مطالعه موردی در مصر و لبنان

دلایل خراب شدن نمای ساختماننظرسنجی برای نمای برخی از ساختمانها در قاهره در مصر و بیروت در لبنان به عنوان مطالعات موردی برای بررسی ویژگی‌های بیرونی ساختمان در این دو کشور در حال توسعه انجام شده است. همانطور که در شکل a و b نشان داده شده است، نمای ساختمان آلوده و رنگ آمیزی شده است. این موارد در بسیاری از ساختمانها در این کشورها و اکثر کشورهای آلوده در حال توسعه آلوده زیاد دیده می‌شود.

مصری ها برای تمیزی نما از این روش استفاده می کردند

دلایل خراب شدن نمای ساختمانمیدان طلعت‌هارب به عنوان یکی از میادین مهم در مرکز شهر قاهره مصر با نمای اصلی با این مشکل روبرو است. بدتر شدن هوا به دلیل آلودگی هوا و گرد و غبار منجر به تخریب این میدان شده است. این میدان به عنوان یک مرکز مهم و تاریخی مرکز شهر قاهره در نظر گرفته می‌شود و دارای معماری بی نظیری است که در اطراف آن قرار دارد و منطقه مرکزی شهر را مشخص می‌کند.

با تلاش برای غلبه بر مشکل از بین رفتن بافت آن، دولت مصر هر چند سال یک بار نما را نقاشی می‌کند. دغدغه اصلی دولت حفظ ظاهر بهتر شهری برای این میدان مهم است. متأسفانه، این درمان کامل نیست و پس از مدت کوتاهی برمی‌گردد. شکل a قبل از 2007 دو ساختمان را نشان می‌دهد. شکل b همان ساختمانها را در سال 2007 نشان می‌دهد. شکل c با رنگ آمیزی ارتفاع آلوده یکی از این دو ساختمان در سال 2014، توسط دولت را نشان می‌دهد. شکل d هم در سال 2015 گرفته شده است.

دلایل خراب شدن نمای ساختمانهمانطور که از نتیجه شکل a-d نشان داده شده است، انتظار نمی‌رود که نوسازی نمای ساختمان برای مدت طولانی زندگی دوام بیاورد. درمان‌های سنتی برای این ساختمان‌ها اتلاف تلاش، پول و زمان محسوب می‌شوند.

بر این اساس، یک درمان اقتصادی بهتر برای حفظ ویژگی‌های نمای ساختمان برای مدت زمان طولانی تر، بدون انجام اقدامات نوسازی مداوم، لازم است. یکی از پیشنهادهای خوب برای چنین نماهایی استفاده از رنگ و رزین نمای ساختمان است که با استفاده از مواد خاص این کار صورت می‌پذیرد.

بهترین راه برای محافظت از نمای ساختمان

“شورای ساختمان سبز ایالات متحده” (USGBC)، سیستم امتیاز دهی را برای ساختمانهایی به نام “پیشرو در انرژی و طراحی محیط زیست” (LEED) ایجاد کرد. این سیستم رتبه بندی با هدف ارزیابی عملکرد محیطی یک ساختمان و ترغیب تحول بازار به سمت طراحی پایدار است.

مطابق گفته LEED، “کیفیت محیط داخلی” به یک سیاست تمیز کردن سبز (بدون آسیب) احتیاج دارد. هدف USGBC برای این شرط عبارت است از “کاهش قرار گرفتن سرنشینان ساختمان و پرسنل در معرض آلاینده‌های شیمیایی، بیولوژیکی و ذرات بالقوه خطرناک، که بر کیفیت هوا، سلامتی انسان، اتمام ساختمان، سیستم‌های ساختمان و محیط زیست اثر منفی می‌گذارد.”

شهر های آلوده ملزم به شستشوی نما هستند!

آلودگی هوا یکی از مهمترین عواملی است که با چگالی بالا باعث خراب شدن نمای ساختمانها در بیشتر مناطق شهری می‌شود. یک راه حل معتبر برای کاهش تأثیر این زوال، رنگ کاری نمای ساختمان در مناطق آلوده است. به جای ترمیم مجدد کل ارتفاع ساختمان، استفاده از مصالح رزینی برای حفظ نمای ساختمان برای مدت زمان طولانی عملی تر است. در این مقاله فواید مخلوط رنگ رزینی برای تمیز کردن و سالم نگه داشتن یک نمای سنگی به شما معرفی شده است.

از این که با ما در این مقاله همراه بودید سپاسگزاریم. برای گرفتن قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان و قیمت نماشویی ساختمان روی عنوان آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای اعزام کارشناس برای دیدن پروژه های نمای ساختمان خود با شماره همراه 09120478013 تماس حاصل فرمایید.

مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.