چرا باید به نگهداری از نمای ساختمان توجه داشته باشیم؟

دلایل خراب شدن نمای ساختمان

دلایل خراب شدن نمای ساختمان


تیم سازه لوکس متشکل از متخصصین در زمینه تعمیر و نگهداری نما اعم از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، نورپردازی نما، نماشویی ساختمان، نصب توری مرغی، آب بندی نما و پوشاندن درز انقطاع ساختمان شما را به خواندن این مقاله دعوت میکند:

طی چند دهه گذشته معماران به فکر ، بحث و استدلال و افزودن سیستم های نگهداری ساختمان به انواع ساختمان ها بوده اند. اگر شما مانند اکثر معماران ، سازندگان یا صاحبان ساختمان ها هستید ، قطعا به فکر طراحی ساختمانی هستید که زیبا باشد و سالها به همین ترتیب دوام داشته باشد.

چرا باید به نگهداری از نمای ساختمان توجه داشته باشیم؟

اما یک مشکل وجود دارد!

اگرچه نگهداری و نگهداری از یک ساختمان در شرایط خوب بخشی اساسی از روند کار است ، اما آنچه که ابتدا به ذهن شما خطور می کند وقتی به ساختن یک ساختمان معتبر فکر می کنید ، نیست.

ساختمان های بزرگ و به ویژه نمای آسمان خراش ها بدون شک پنجره هایشان بسیار ساده تر و نگهداری آنها راحت تر بود. اما با نوآوری های دیوارهای شیشه ای به عنوان بخشی از نمایی ساختمان در دهه 1950 رایج شد ، پنجره ها به یک نمای ثابت ساختمان تبدیل شدند. پنجره ها دیگر باز نمی شد و حفظ و نگهداری آنها نیاز به دسترسی از خارج داشت و بسیار سخت تر می شد. این اتفاق ، نیاز به سیستم های نگهداری ساختمان را ایجاد کرد. در آن زمان که ساختمانها با سقفهای مسطح و عمدتا زاویه مستقیم طراحی می شدند ، جا دادن تجهیزات نگهداری در سقف و طراحی سکوهای معلق که در نما به سمت بالا یا پایین طراحی می شوند ، نسبتاً آسان بود.

 

امروزه روال نگهداری دوره ای ساختمان مانند همیشه مهم است ، اما طراحی سیستم های ایمن و زیبا برای دسترسی به نما به طور فزاینده ای پیچیده شده و به مهندسی واقعی نیاز دارد.به خانه اپرای معروف سیدنی ، برج خلیفه در دبی یا برج های دوقلوی پتروناس در کوالالامپور فکر کنید!

ساخت نمای ساختمان با اشکال پیچیده و منحنی به یک هنر تبدیل شده است. معماران این ساختمان ها باید از همان ابتدا سیستم های نگهداری و نظافت نما را در نظر بگیرند تا مطمئن شوند كه بدون آسیب رساندن به ایمنی و ظاهر ، می توان از آن ها نگهداری کرد.

 

برای خواندن ادامه مطلب مراجعه کنید به : اهمیت نمای ساختمان در چیست؟

چرا باید به نگهداری از نمای ساختمان توجه داشته باشیم؟
علاوه بر اشکال پیچیده ، حتی ساختمانهای نسبتاً کوچک نیز حاوی اجزای بسیاری هستند که نیاز به بازرسی ، تعمیر و نگهداری و تعمیر منظم دارند.اکثر مردم می دانند که سیستم های بام مانند گرمایش و تهویه نیاز به تعمیر و نگهداری دوره ای دارند ، اما اغلب اوقات نمای ساختمان از نظر نگهداری نادیده گرفته می شود.این قابل درک است، زیرا برای حل بسیاری از مشکلات مانند زنگ زدگی ، جوشکاری یا  نصب درزگیرها زمان لازم است و در صورت عدم انجام مراحل بازرسی و نگهداری منظم ، میتواند در طولانی مدت باعث ایجاد مشکلات بزرگتر شود.

به همین دلیل یک برنامه نگهداری جامع و منظم عامل اصلی در شکل و ایمن بودن ساختمان است.برای اجرای بازرسی ها و نگهداری ، داشتن سیستم های دسترسی به نما که به خوبی طراحی شده اند تا بتوانند کار موثر در ارتفاعات را انجام دهند بسیار مهم است.

شستن پنجره های آسمان خراش

برای ساده سازی این مورد ، بیایید در مورد تمیز کردن پنجره فقط به این دلیل صحبت کنیم که در قلب معمول تعمیر و نگهداری دوره ای ساختمان است. بیشتر پنجره ها باید 2-4 بار در سال شسته شوند. آزمایشاتی با رباتهای تمیزکننده خودکار و غیره وجود دارد اما امروزه تقریباً همه این کارها با دست انجام می شود. تمیز کردن پنجره های آسمان خراش زمان زیادی می برد. بسته به شکل و ارتفاع آسمان خراش پنجره های شستشو ، هفته ها تا ماه ها کار یک تیم حرفه ای را به خود اختصاص می دهد.

چرا باید به نگهداری از نمای ساختمان توجه داشته باشیم؟
بلندترین ساختمان جهان برج خلیفه 829،8 متر ارتفاع و 24 830 پنجره دارد.هنگامی که ساختمان در سال 2012 تمیز شد ، یک تیم حرفه ای 36 نفره برای شستن آن به سه ماه زمان نیاز داشتند.این یعنی حدود 17000 ساعت کار لازم بود!

مثال دیگر برج های پتروناس ، نمادی از مالزی است.شستن 32000 پنجره کل مجموعه حدود دو ماه طول می کشد.وقتی کارگران شستشو را به پایان رساندند ، دوباره به بالای صفحه برمی گردند و دوباره همان کار را شروع می کنند
چرا باید به نگهداری از نمای ساختمان توجه داشته باشیم؟

این ها فقط نمونه ای از  شستشوی پنجره ها هستند و علاوه بر این ، سایر بخش های ساختمان نیز نیاز به تعمیر و نگهداری نیز دارند.به همین دلیل است که باید برنامه های نگهداری باید به خوبی برنامه ریزی و بودجه بندی شوند.طراحی و به دست آوردن سیستم های نگهداری ساختمان عمدتا یک پروژه یکبار مصرف است که باید با در نظر گرفتن نیاز به نگهداری مداوم در دراز مدت انجام شود.نما هایی خوب طراحی شده و مهندسی شده باشند،هزینه بیشتری نیز خواهند داشت اما بازدهی بیشتر درسرمایه گذاری به راحتی قابل محاسبه است.

هم چنین بخوانید : نماشویی و نانوکاری

 

بازرسی و نگهداری

 

علاوه بر تمیز کردن پنجره ها ، نگهداری از نمای و بازرسی ها باید شامل موارد زیر نیز باشد:

 • پنجره ها یا شیشه های آسیب دیده
 • نشانه های زنگ زدگی در مکان های از جنس استیل
 • تجدید اتصالات آجر ها
 • ترک در بتن یا سنگ تراشی
 • سنگ های خورد شده
 • قاب های پنجره ی زنگ زده
 • خراب شدن دیوار ها
 • میعان روی شیشه ها
 • درز گیری در اتصالاتی که امکان انبساط دارند
 • لامپ ها و تابلو های نورانی
 • پنل های خورشیدیچرا باید به نگهداری از نمای ساختمان توجه داشته باشیم؟

اگر بازرسی ها به طور منظم انجام شود ، امکان اصلاح مشکلات جزئی قبل از بروز مشکلات اساسی وجود دارد.با این کار می توان طول عمر اجزای ساختمان را افزایش داد و از همه مهمتر ایمنی در معرض خطر نخواهد بود بدون اینکه هشدار داده شود.بازرسی های منظم همچنین مشکلات و موادی را که به پایان چرخه عمر آنها نزدیک می شود ، شناسایی می کند و می توان از قبل برنامه ریزی و بودجه را برای جایگزینی یا خدمات برنامه ریزی کرد.

چرا باید به نگهداری از نمای ساختمان توجه داشته باشیم؟
نتیجه

تعداد فزاینده ای از ساختمانها دیگر دارای زوایای معمولی نیستند و در نتیجه مهندسی بیشتری برای طراحی سیستمهای مناسب برای تضمین دسترسی ایمن و آسان به نماها لازم است.در نتیجه ، معماران باید راه حل ها و فن آوری های دسترسی به نما را انتخاب کنند که با اشکال خاص ساختمان ها کار کند ، و این کار باید در مراحل اولیه طراحی انجام شود.

با انجام این کار می توان راه حل هایی را طراحی کرد که علاوه بر ترکیب ساختمان ، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه  نیز می شود ، زیرا تعمیر و نگهداری منظم در طول سالیان انجام می شود.

پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان معمولا هر چند وقت یک بار باید صورت بگیرد؟

این عملیات معمولا یک بار برای همیشه انجام میشود. یعنی اگر توسط تیم سازه لوکس انجام شود معمولا نیازی به انجام مجدد آن نیست. تا ده سال هم ضمانت دارد.

نماشویی یک ساختمان تجاری باید هر چند روز یک بار صورت بگیرد؟

از آنجا که یک ساختمان تجاری مورد قضاوت مشتری قرار میگیرد باید حداکثر 4 روز یا دو ماه یک بار تمیز شود. البته این نرخ برای شهرهای شلوغ و پایتخت است. در سایر شهر ها میتواند دیر به دیرتر انجام شود. ولی در کل نماشویی ساختمان تجاری بسیار مهم تر است.

برای مشاهده ادامه مطلب در مورد نماشویی ساختمان های تجاری بخوانید : شستن نمای ساختمان تجاری

از این که با ما در این مقاله همراه بودید سپاسگزاریم. برای گرفتن قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان و قیمت نماشویی ساختمان روی عنوان آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای اعزام کارشناس برای دیدن پروژه های نمای ساختمان خود با شماره همراه 09120478013 تماس حاصل فرمایید.

پیچ و رولپلاک نمانماشویی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.