چند وقت یک بار تمیز کردن نمای ساختمان را انجام دهیم؟

تعداد دفعات تمیز کردن نمای ساختمان در سال

تعداد دفعات تمیز کردن نمای ساختمان در سال


تیم سازه لوکس متشکل از متخصصین در زمینه تعمیر و نگهداری نما اعم از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، نورپردازی نما، نماشویی ساختمان، نصب توری مرغی، آب بندی نما و پوشاندن درز انقطاع ساختمان شما را به خواندن این مقاله دعوت میکند:

آیا قاعده و قانونی هم دارد یا دل بخواهی است؟ آیا اصلا لازم است یا یک امر تشریفاتی محسوب می‌شود؟ اگر فرض بگیریم که بقای ساختمان ما و افت و اوج قیمت ملک به تمیزکاری و نگه داری مناسب ساختمان بر می‌گردد قضیه خیلی فرق می‌کند. هزینه تعویض سنگ‌های یک نمای سنگی ساختمان چقدر است؟ اگر مجبور بشوید به دلیل رسیدگی نکردن زیر ده سال دوباره اقدام به سنگ کردن نمای ساختمان خودتان بکنید چه؟ باز هم یک امر تشریفاتی است یا ضروری؟

خوب حالا شاید شما هم به این نتیجه رسیده باشید که این کار به هیچ عنوان تشریفاتی نیست و یکی از کارهای بسیار ضروری ساختمان است. سوال بعدی این است که چند وقت یک بار باید اقدام به تعمیر و نگهداری نمای ساختمان کنیم.

مانند آدمها، ساختمانها سن دارند. حتی در بهترین شرایط جوی، گرد و غبار، خاک و آهک جمع می‌شوند و به مرور زمان ظاهر ساختمان را تغییر می‌دهند. غالباً تا تمیز نشود کسی متوجه نمی‌شود که چطور کثیف شد. یعنی به چشم نمی‌آید تا تمیز شود. بسیاری از بناهای زیبا، قدیمی‌و نمادین را در شهرهای بزرگ دنیا در نظر بگیرید. اگر این ساختمانها بطور مرتب تمیز شوند، خیلی زیباتر و درخشان تر می‌شد و عکس‌هایی که از آن‌ها گرفته می‌شد می‌توانست بسیار زیباتر باشد.

هم چنین بخوانید : شست و شوی نمای تاریخی

شستشوی نمای ساختمان، برنامه می خواهد..

“ سؤال پیش می‌آید: چقدر، و چند بار باید نمای ساختمان را تمیز کنیم تا حد اعتدال رعایت شده باشد؟”

یافته‌های مارک راشکو

مارک راشکو، شریک و بنیانگذار Ace of Spray، یک شرکت شستشوی نمای ساختمان با سه دفتر واقع در شیکاگو، میلواکی و ایلینویز می‌گوید: “این اغلب به صاحبان ساختمان بستگی دارد.” “مردم استدلال می‌کنند که خاک و کثیفی می‌توانند نقایص نمای ساختمان را پنهان کند، اما باعث افزایش سرعت فرسایش و پیری نمای ساختمان نیز می‌شود.” وی ادامه داد: برخی از مشتریان سالانه نماهای خود را تمیز می‌کنند و برخی دیگر چندین سال صبر می‌کنند. باز هم، بستگی دارد به مالک و این که چه استانداردی برای حفظ نمای ساختمان خود دارد. “

شهر های آلوده چاره ای جز نماشویی ندارند

این که چند وقت یک بار باید یک ساختمان تمیز شود بستگی دارد به این که ساختمان ما در کدام موقعیت فیزیکی باشد و از منابع آلاینده چقدر فاصله داشته باشد. مطابق مقاله ای با عنوان “تمیز کردن نما برای داشتن نمای ظاهری بهتر”، توسط Hoffmann Architects در ژورنال چاپ شده است، “همه نماها نیاز به توجه یکسان ندارند، بعضی از آن‌ها را باید بیشتر مورد توجه قرار داد و بعضی‌ها کمتر.

موقعیت، شرایط  جغرافیایی، کاربرد ساختمان و شرایط جوی و محیطی از جمله عواملی هستند که تعیین می‌کنند ساختمان ما باید چند وقت یک بار مورد توجه قرار گیرد. یعنی این شرایط ذکر شده تعیین می‌کند برای تمیز کردن و مرمت ظاهر آن چند وقت یک بار باید آستین بالا زد.

“ظاهر ساختمان بسیار مهم است. کسی که می‌خواهد یک منزل مسکونی را خریداری یا حتی اجاره کند یکی از عواملی که می‌تواند روی او تاثیر بگذارد نمای ساختمان و تمیزی راه پله و سایر موارد است.”

 تفاوت موقعیت‌ ساختمان‌ها عامل اصلی برای کثیف شدن نما است

برای روشن تر شدن این موضوع چند مثال می‌زنیم. یک ساختمان را در جایی با آب و هوای خشک و بیابانی تصور کنید. یک ساختمان با همان شکل و شمایل در منطقه فومن استان گیلان که هوا شرجی و رطوبی است. یک مورد دیگر را هم در تهران و در کنار اتوبان حکیم. هر کدام از این موارد آلودگی‌های خاص خودشان را دارند و نمای آن‌ها را یک چیز خاص می‌تواند خراب کند. مثلا موردی که در شمال است را انواع عوارض مربوط به روطبت و حتی رشد کپک و جلبک می‌تواند از ریخت و قیافه بیندازد.

به آن یکی که در منطقه ای خشک و بیابانی مانند است، عوارضی مانند شن و گاها گرد و خاک بلند شده از مناطق بیابانی اطراف آن می‌تواند خراب کند. یا آن یکی که در منطقه اطراف اتوبان حکیم است را انواع و اقسام آلودگی‌های غلیظ با شدت زیاد می‌تواند فرا بگیرد.

با ذکر این سه مثال خواستم این مطلب را بگویم که چگونه انواع استفاده و موقیعت جغرافیایی می‌تواند نمای ساختمان را به چالش بکشد و برای ما تعیین کند که این ساختمان چند وقت یک بار نیاز به مرمت و تمیز کردن نمای بیرونی دارد.

البته این موضوع راجع به فضای داخل خانه هم صدق می‌کند و هر کدام از این مثال‌ها را می‌توان راجع به این موضوع تصور کرد. آسیب‌هایی که موقعیت ساختمان به فضای داخلی ساختمان هم می‌تواند بزند متفاوت است.

یافته‌های تام دی فرانچسکو

Tom DeFrancesco، معاون رئیس J&T Mobile Wash، شرکت متخصص در ساخت و شستشوی وسایل نقلیه در نیویورک و نیوجرسی، یافته‌های ما را تأیید می‌کند و خاطرنشان می‌کند که این شرایط برای مناطق شهری و حومه شهر در مناطق سردتر و مرطوب تر از ایالات متحده طبیعی است.

وی می‌گوید: “تولید گازهای گلخانه ای منبع اصلی سنگ آهک در محیط‌های شهری است.” سنگ آهک ماده اولیه نما بود که در نیمه دوم قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفت و معمولاً در شهرهای بزرگ شمال شرقی و میانه غربی آمریکا و در بسیاری از موارد در ایران وجود دارد. تأثیر آلودگی مبتنی بر سنگ آهک، دهه‌هاست که شناخته شده است.

قالب‌هایی که بر اثر رطوبت و سردی به وجود می‌آید

او ادامه می‌دهد: “در مناطق حومه شهر،” سنگ مرمرهای نما در مناطق دارای رطوبت و سردی اغلب بافت جلبکی دارد و دارای قالب سبز، البته بعضی اوقات دیده می‌شود که این قالب که بر اثر رطوبت و سردی به وجود می‌آید نه قالب سیاه دارد و از لحاظ بافت میکروبی و باکترایایی خطرناک تر است. این ماده از رطوبت ناشی می‌شود و بیشتر در جبهه‌های شمال شرقی یا گوشه‌های ساختمانها یافت می‌شود.

” یکی از مزایای جالب تمیز کردن منظم در حومه شهرها این است که: “هنگامی‌که یک کار به طور صحیح انجام می‌شود، با مواد شوینده مناسب، ما در واقع عامل به وجود آورنده قالب را از بین می‌بریم. اگرچه باز خواهد گشت، اما بسیار دیرتر و کمتر. هنگامی‌که می‌بینید دارد این حالت باز می‌گردد دوباره باید اقدام به تمیزکاری کرد. منتظر نمانید تا کاملاً از قالب سیاه یا سبز لپوشیده شود.

ویکتور کروز یک مدیر یک شرکت مستقر در ماساچوست است که خدمات نظافتی را برای نما و پنجره‌ها در سراسر نیو انگلند ارائه می‌دهد. وی می‌گوید: “سطوح مختلف انواع مختلفی از مشکلات را برای تمیز کردن را ایجاد می‌کند. این که صاحبان ساختمان‌ها اعتقاد داشته باشند چند وقت یک بار باید نمای ساختمانشان را تمیز کنند کار ما را در هر بار تمیز کردن سخت یا آسان می‌کند. اصلا نمای ساختمان‌هایی که زود به زود تمیز می‌شوند برای فردی که اقدام به تمیز کردن آن می‌کند کاملا واضح و روشن است.

 تمیز کردن نمای ساختمان به چه نحوی انجام می شود!

به گفته معماران‌هافمن در مقاله خود در ژورنال، چهار دسته اصلی از تکنیک‌های تمیز کردن نما وجود دارد:

  • مواد شیمیایی
  • غیر شیمیایی
  • ساینده
  • مواردی که به ترکیبی از این روش‌ها نیاز دارند

به عنوان مثال، اگرچه یک پروژه تمیز کردن نمای سنگی ممکن است تا حدودی با یک روش خیساندن با آب غیر شیمیایی برای شل کردن خاک و شستشوی آن موفق شود، اما ممکن است لازم باشد این روش را با یک ماده تمیز کننده مناسب (شیمیایی) برای درست کردن مناطقی با لکه‌های سنگین تکمیل کرد. ” لازم به ذکر است که در مشاغل تمیز کردن نما، “مواد شیمیایی” می‌تواند از مواد شوینده ملایم تا اسید سولفوریک که بسیار سخت است معنی دهد.”

هم چنین بخوانید : اهمیت نماشویی ساختمان 

نماشویی با واترجت

رایج ترین و پرکاربردترین روش تمیز کردن، شستشوی با فشار آب ( واترجت) است که به طور معمول غیر شیمیایی است.فشاار آبی که توسط دستگاه‌های واترجت اعمال می‌شود قابل تنظیم است. در بین دستگاه‌های مختلف البته این مقدار فشار مختلف است. اگر اطلاع داشته باشید با فشار آبی که از دستگاه‌های واتر جت خارج می‌شود حتی می‌شود سنگ را به آسانی برش داد. البته نوع و قدرت دستگاه‌ها مختلف است.

اما در انواعی که در شستشوی نمای سنگی به کار می‌رود نهایتا تا 500 کلوگرم بر هر سانتیمتر مربع بالا می‌رود. البته این مقدار در همه موارد به کار نمی‌آید و معمولا نصف این قدرت برای ساختمان‌های معمولی کافی است. البته در ساختمان‌های قدیمی‌باید از این هم کم قدرت تر کار کرد.

گاهی اوقات هم پیش می‌آید که برای سطح خاصی باید از فشار آب گرم استفاده کرد. گاهی هم باید از مخلوط آب و مواد سخت شوینده غیر شیمیایی استفاده کرد. در این روش از شن‌های بسیار ریز مخلوط با آب استفاده می‌شود که به این روش سند بلاست هم گفته می‌شود. سند بلاست بیشتر برای نماهای سنگی بسیار سخت استفاده می‌گردد.

یکی از کارشناسان می‌گوید: “در صورت نیاز به مواد شیمیایی، مواد شوینده مخصوصی برای سطوح خاص وجود دارد، خواه گرانیتی باشند یا سنگ آهک و یا گچ. بستگی به نوع سطح دارد.”

یکی از کارشناسان می‌گوید: “در مقابل سنگ آهک، ما از پاک کننده‌های شیمیایی مخصوص و فشار کمتری استفاده می‌کنیم، اما گاهی ممکن است لازم باشد دمای بالای 200 درجه آب را برای آن به کار ببریم.” این روش به عنوان یک سیستم “نرم تمیز” با مواد شوینده شناخته شده است.

چه نماهایی به سختی تمیز می شوند؟

به گفته کارشناسان، “سخت ترین سطح گچبری است. در همه موارد، ما قبل از شروع کار، ساختمان را کاملاً بازرسی می‌کنیم، پتانسیل خسارت آن را مشخص می‌کنیم. این روش خوبی است، همانطور که در مقاله ژورنال نیز مورد تأیید قرار گرفته است. او خاطرنشان می‌کند که: “در محافظت در برابر صدمه در ساختمان در هنگام تمیز کردن نما، متخصص طراحی باید پیشاپیش توضیحات مفصلی را ارائه دهد … روشهای پیشنهادی حفاظت برای جلوگیری از آسیب یا خراب شدن ناشی از تمیز کردن کلیه عناصر ساختمان، مصالح را به ما بدهد.

البته این روش بیشتر برای تمیز کردن جاهای بسیار قدیمی‌و آثار باستانی هم کاربرد دارد که در نوع خودش تخصص دیگری است. این که این مطلب در اینجا ذکر شد به خاطر این است که ممکن است هنوز در میان ساختمان‌ها مواردی که دارای گچ بری است پیدا شود. هر چند امروزه خیلی کم پیدا می‌شود که در نمای بیرونی ساختمان گچ بری به کار رود.

تمیز کردن نما بسته به وسعت کار و اندازه ساختمان می‌تواند از چند روز تا چند ماه به به طول بی‌انجامد برسد. برای یک ساختمان ده طبقه در مرکز شهر تهران، یک کار تمیز کردن می‌تواند حتی تا 40 روز طول بکشد. برای یک ملک حومه شهر و کوچک، ممکن است فقط یک روز طول بکشد.

نماشویی یک ساختمان تجاری باید هر چند روز یک بار صورت بگیرد؟

از آنجا که یک ساختمان تجاری مورد قضاوت مشتری قرار میگیرد باید حداکثر 4 روز یا دو ماه یک بار تمیز شود. البته این نرخ برای شهرهای شلوغ و پایتخت است. در سایر شهر ها میتواند دیر به دیرتر انجام شود. ولی در کل نماشویی ساختمان تجاری بسیار مهم تر است.

به طور متوسط یک ساختمان مسکونی چند وقت یک بار باید نماشویی شود؟

برای یک ساختمان مسکونی در پایتخت یا شهرهای شلوغ به صورت متوسط هر 3 الی 6 ماه مناسب است که نماشویی شود. البته بستگی دارد به موقعیت آن و دور و نزدیک بودنش به مکان های بسیار شلوغ و اتوبان ها.

برای مطالعه در مورد سایر خدمات ساختمان، این مطلب را از دست ندهید: راه های حفظ نمای ساختمان 

از این که با ما در این مقاله همراه بودید سپاسگزاریم. برای گرفتن قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان و قیمت نماشویی ساختمان روی عنوان آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای اعزام کارشناس برای دیدن پروژه های نمای ساختمان خود با شماره همراه 09120478013 تماس حاصل فرمایید.

نماشویی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.