انواع نمای ساختمان

انواع نمای ساختمان


تیم سازه لوکس متشکل از متخصصین در زمینه تعمیر و نگهداری نما اعم از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، نورپردازی نما، نماشویی ساختمان، نصب توری مرغی، آب بندی نما و پوشاندن درز انقطاع ساختمان شما را به خواندن این مقاله دعوت میکند:

انواع نمای ساختمان و موارد به کار رفته در ساخت آن 

کلمه “نما” یا “facade” در اصل از کلمه ایتالیایی “facciata” گرفته شده است، و به طور کلی تمام بخش های خارجی ساختمان را شامل می شود. این اصطلاح غالباً فقط برای نمای اصلی یا جلوی خانه به کار می رود.

یا حتی سقف که یکی از مهمترین عناصر یک ساختمان است؛ زیرا به عنوان عایق اصلی در برابر عناصر آب و هوایی خارجی عمل می کند که باعث می شود این عناصر طبیعی به سازه آسیب نرساند. عناصر طبیعی مانند باران، برف، باد، یخبندان، خورشید و غیره .

به همین خاطر، انتخاب یک سیستم نما که از ساختمان در برابر این خطرات محافظت کند ضروری است. در عین حال انتخاب نمای مناسب به کاهش مصرف انرژی و همچنین به کاهش هزینه های نگهداری و بهبود آسایش ساکنان کمک می کند. همچنین یک روش رایج و جدید برای محاظت از نمای ساختمانتان استفاده از پیچ و رولپلاک سنگ نما است و استفاده از آن برای حفظ و نگهداری نما بسیار ضروری است.

در زیر، انواع نمای ساختمان را که در حال حاضر در معماری استفاده می شود، و همچنین مشخصات هر یک از آنها توضیح می دهیم.

فهرست مطالب

  • نمای سبک
  • نمای سنگین وزن
  • پیش ساخته
  • سنتی
انواع نمای ساختمان

انواع نمای ساختمان – نمای سبک وزن

سنگ سبک نمای ساختمان

این نوعی نما است که به ساختار مقاوم ساختمان می چسبد، اما در واقع جزئی از ساختار ساختمان محسوب نمی شود. از آنجا که به پایداری ساختمان کمک نمی کند، بهتر است نمای سبک برای ساختمان های طراحی شود که تنش های ساختمان به اجزای داخلی آن منتقل شود.

موادی که به طور معمول برای روکش نمای سبک استفاده می شوند ترکیب شیشه و ورق های فلزی هستند. از مزایای نمای سبک وزن می توان به سهولت نصب و نورگیر بودن آن اشاره کرد.

در مقایسه با سایر نماها، نماهای سبک وزن عایق حرارتی و صوتی ضعیف تری نسبت به دیگر نما ها است و هزینه های نگهداری نمای سبک در میان مدت و بلند مدت بیشتر است.

این نوع نما عمدتا برای ساختمانهای اداری متوسط ​​و بلند استفاده می شود.

 

هم چنین مطالعه کنید : تاثیرات نماشویی ساختمان 

انواع نمای ساختمان

انواع نمای ساختمان – نمای سنگین وزن

سنگ سنگین نمای ساختمان

همانطور که از نام آن مشخص است، این مدل نما ااز مصالح ساختمانی سنگین وزن ساخته شده است. برای اینکه یک نما سنگین به حساب بیاید، باید وزن هر متر مربع آن 100 کیلوگرم باشد.

در این گروه از نما انواع مختلفی از نما را پیدا می کنیم که بسته به نیاز ساختمان می توانند عایق حرارتی باشند یا که بتوانند بخشی از بار ساختمان را تحمل کنند.

انواع نمای ساختمان

انواع نمای ساختمان – نمای پیش ساخته

نمای پیش ساخته رومی

این نوع نما ها عمدتا از ماژول های پیش ساخته تشکیل می شود که بهم متصل می شوند یا در محل جمع می شوند. اجزای سازنده این نماها بصورت صنعتی در کارخانه های بسیار مکانیزه تولید می شوند و در ساخت اغلب آنها از پانل های چوب و بتن استفاده می شود.

از مزایای اصلی این نوع نما می توان به سرعت و سهولت نصب و همچنین هزینه کمتر آن نسبت به سایر نما ها اشاره کرد. معایب این نوع نما انتخاب محدود در طراحی آن است

از نمای پیش ساخته معمولاً در کارخانه های صنعتی و مراکز خرید بزرگ استفاده می شود. اما این نمای پیش ساخته به نحوی است که نباید تمیز کردن آن را به تعویق انداخت.

به چه علت؟

برای مشاهده دلیل این مورد بخوانید : عدم تعویق شستشوی نما 

انواع نمای ساختمان

انواع نمای ساختمان – نمای سنتی

طراحی نمای سنتی ایرانی

نمای سنتی ساختمان شامل نماهایی است که در آن از مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر، سنگ، چوب، سرامیک، رندر و … استفاده می شود. از مزایای این نوع نما می توان به هزینه پایین نصب و سهولت نصب اشاره کرد. از طرفی معایب این نمای سنتی این است که عایق خوبی برای عبور حرارت و صوت نیست و به مرور زمان خرابی ایجاد شده در آن ها بیشتر از سنگ های دیگر است. اما دلیل این خرابی چیست و به چه روشی می توان از این خرابی جلوگیری کرد ؟

پیشنهاد می دهیم برای پاسخ این مقاله را مطالعه کنید : دلایل خراب شدن نمای ساختمان

از این که با ما در این مقاله همراه بودید سپاسگزاریم. برای گرفتن قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان و قیمت نماشویی ساختمان روی عنوان آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای اعزام کارشناس برای دیدن پروژه های نمای ساختمان خود با شماره همراه 09120478013 تماس حاصل فرمایید.

پیچ و رولپلاک نمانماشویی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.